Anasayfa
04 Aralık 2020 ( 2476 izlenme )
Reklamlar

Süre Değişti

Kovid-19 pandemisi her geçen gün rekor vaka ve ölüm sayılarıyla devam ediyor. Bu kapsamda dünyada koronavirüs ile mücadele kapsamında tartışılan konulardan biri de 14 gün olan ve bazı durumlarda da 21 güne çıkan karantina süreci oldu.

‘YOĞUN BAKIM YA DA BAŞKA RAHATSIZLIK VARSA 21 GÜNE UZAYABİLİR’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 14 gün olan karantina süresinin bazı durumlarda uzayabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

‘Eğer kişi hastalığı yoğun bakımda atlatmışsa veya kişide bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlık var ise o zaman 21 güne kadar uzayabiliyor. Teorik olarak siz 30 veya 35’inci günlerde de PCR testinde pozitiflik saptayabilirsiniz. Ama burada önemli olan sizde klinik belirtilerin devam edip etmemesidir. Ondan dolayı zaten klinik belirtileri devam etmeyen bir kişide biz illa işe dönüşlerde PCR testi şartı aramıyoruz.’

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KARANTİNA SÜRESİ 7 GÜN

Bu noktada tek istisna sağlık çalışanları. Sağlık sisteminde bir aksama yaşanmaması için sağlık çalışanları fedakarca çaba göstererek 7’nci günün sonunda 2 PCR testinin sonucu negatifse tekrar görevi başında dönüyor. Ancak burada belirtilmesi gerekir ki bu kişilerin semptomları yani klinik belirtileri olup olmaması, PCR test sonuçlarından çok daha değerlidir. Yani PCR testinde uzayan sürelerde pozitiflik gözükebilir. Burada bizim dikkat etmemiz gereken nokta hastanın belirti verip vermemesidir.

BAŞBAKANIN DURUMU ÇOK KÖTÜ! TÜRKİYEYİ YASA BOĞDU!60910 izlenme BAHÇELİ'NİN YERİNE GEÇECEK İSİM..320 izlenme

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ORAYA GİREN HASTA OLUYOR Kanserle Savaşan Mucize Üçlü Karışım Sağlık Bakanı Koca’dan düğün uyarısı! MEB DUYURDU!