Anasayfa
11 Şubat 2019 ( 7084 izlenme )
Reklamlar

Tiroid Bozukluğunu İşaret Eden 14 Belirti

Tiroid bozukluğu düşündüğünüzden daha sık rastlanan bir durumdur.Tiroid bozukluğu belirtileri:*

*Üzüntü ve depresyon İnsanın ruh hali tiroid bozukluğundan etkilenebilir. Bu çeşit bir depresyon nedensiz bir şekilde kendini gösterir. Tiroid bezi az miktarda hormon salgıladığında serotonin seviyesi düşer ve ruh halinizi kötü etkiler. Öte yandan, eğer tiroid bezi fazla hormon salgılıyorsa sürekli hareketli ve heyecanlı hissedebilirsiniz. 

**Kiloda değişiklikler Eğer spor yapıyor ve sağlıklı besleniyor yine de kilo veremiyorsanız, tiroid bozukluğunuz olabilir. Aynı şekilde ne kadar yerseniz yiyin, kilo alamıyorsanız aynı sebepten olabilir. Metabolik değişiklikler bu dengesizliklerle yakından ilişkilidir.
Kabızlık Sık sık sebze ve lifli besinler tüketip tuvalete çıkamıyorsanız, tiroid beziniz düzgün çalışmıyor olabilir. Şişme ve bağırsak ağrısına sebep olan sürekli bir kabızlıktan muzdaripseniz en yakın zamanda bir doktora görünün.

Uyku bozukluğu Uyuyamıyorsanız ya da gecenin ortasında sebepsiz yere uyanıyorsanız, sorun tiroid bezinizde olabilir. Uyuyamama, kabus ve uykusuzluk düzgün çalışmayan tiroid bezinin sonuçlarıdır. Tiroid bozukluğu aynı şekilde sürekli uyku ihtiyacı ve uyanamama gibi belirtilerle de kendini gösterebilir. Düzgün çalışmayan tiroid bezi, vücudun fonksiyonlarını yavaşlatır.
Eklem ağrısı Bu belirti diğer hastalıklarla ve çok fazla spor yapmak ya da ağır kaldırmak gibi nedenlerle alakalı olabilir.Düzgün çalışmayan tiroid bezi, özellikle kollar ve bacaklar olmak üzere eklemlerde ağrıya sebep olabilir. Önlem alınmazsa bu rahatsızlık fibromiyalji sendromuna dönüşebilir.

**Kuru cilt: Nemlendirici kremlere, losyonlara ve yağlara rağmen cildiniz hala kuru ve pul pul mu? Bu belirtiye daha çok bacaklarda ve yüzde rastlanır. Koltuk altı ve kafa derisi de kuru olabilir. Çoğu durumdan gerekenden daha az terlemeden kaynaklanır. 
Yüksek Kolestrol: Az yağlı ve dengeli besleniyorsanız, kanınızda yüksek kolestrol çıkması pek olası değildir. Eğer bir insanın hipotiroidizmi varsa metabolizma yavaşlar ve düzgün bir şekilde yağ yakamaz. Bu yüzden kolestrol ve trigliserin seviyesi yükselir.

**Boyun ağrısı: Boynunuzu hareket ettirmek düzgün bir şekilde yutmanızı zorlaştıracak baskı oluşturur. Horlamak tiroid bozukluğunun bir başka belirtisidir. Çünkü tiroid bezinin büyümesi soluk borusuna baskı uygular. 

**Kas ağrısı: Kullanılmayan kasları esnetmek bir kabusa dönüşebilir. Günlerce süren kas ağrısından şikayet edebilirsiniz. Eğer vücudunuzun bazı bölümleri uyuşuyorsa, bir doktora görünmelisiniz.

Saç dökülmesi,yüksek tansiyon ve çarpıntı da tiroid bozukluğu işaretlerindendir. Sağlıklı günler...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SİGARA KULLANANLAR DİKKAT.... Ünlü şeflerin sakladıkları tarif kek yapmanın gizli sırları BAŞROL OYUNCUDAN KÖTÜ HABER! 4 adet bademi 24 saat boyunca suda bekletip yediğinizde..