Dünya
18 Eylül 2023 ( 5 izlenme )
Reklamlar

Yaşın ilerlemesi siyasete engel mi?

Yaşın ilerlemesi siyasete engel mi?

2024 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yeni başkanını seçecek. Yarışın popüler adaylarının emekliye ayrılmış olması siyasetçilerin dönemini sıcak bir tartışma konusu haline getirdi.

Yaşlı liderler hakkında, liderlik ettikleri toplumu yeterince temsil edip etmedikleri dışında pek çok tartışma var.

2024 ABD başkanlık seçimlerinin önde gelen adaylarından biri olan 80 yaşındaki Başkan Joe Biden, ortalama Amerikalının iki katı yaşında. 77 yaşındaki Trump, ABD'deki "normal emeklilik yaşının" on yıl üzerindeydi.

Gerontokrasi, bir toplumdaki en yaşlıların hiyerarşinin en üstünde yer alması anlamına gelir.

Buradaki varsayım, yaşlı liderlerin toplumu bir bütün olarak temsil etmediği, daha ziyade yaşlı seçmenlerin beklentilerini karşıladığıdır.

Ayrıca araştırmalar bu yöneticilerin entelektüel yetenekleri de tartışılmaktadır.
Sinir bilimi ve psikoloji bize bilişsel performansın yaşlandıkça önemli ölçüde değiştiğini gösteriyor. Bu, yaşlı yetişkinlerin liderlik edemeyecek kadar yaşlı olup olmadığının belirlenmesini zorlaştırdığı ortaya çıktı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Wagner, Lukashenko'nun "Rus topraklarında ilerlemesini durdurma" çağrısını kabul etti 3 dilde dünyaya selam verildi! Tahıl krizini çözmek için İstanbul'da koordinasyon merkezinin açıldı Putin, Gıda Krizinin Önüne Geçmek İçin Şart Koydu: Yaptırımları Kaldırın Gazzeliler soruyor: “Gökten ölüm yağıyor, nereye saklanacağız?”