Anasayfa
19 Mart 2023 ( 1 izlenme )
Reklamlar

YSK'dan cumhurbaşkanı adaylarına sağlanacak imkanlara ilişkin genelge

YSK'dan cumhurbaşkanı adaylarına sağlanacak imkanlara ilişkin genelge

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylarından alınacak bağış ve katkılara ilişkin usul ve esasları belirledi.

YSK'nın 146 Sayılı Kararı ile “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adaylarına yapılacak yardım ve bağışlar ile adayların mal beyanlarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Genelge” Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nun 14. maddesine göre adaylar yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk vatandaşı olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamazlar.

Adayların, YSK tarafından belirlenecek adaylık başvuru süresi içinde özelliklerini beyan etmeleri gerekmektedir. Seçilen adayın mal beyanı, seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra Resmi Gazete'de yayımlanacaktır.

Her kişinin adaylara yapabileceği nakit ödeme tutarı, ilgili dönemin en yüksek görevlisine fiilen yapılan her türlü mülkiyet hakkı ödemesinin aylık brüt tutarını geçemez. Bağış ve bağışlar veraset ve intikal vergisinden muaftır. Adaylar ödünç para kabul edemezler.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İBRETLİK BİR HİKAYE Sahip olduklarınızın kıymetini bilin.. Aşırı kira artışı yapanlara gözaltı Göbek yağı aldırma nasıl yapılır? RTÜK'ten dört televizyon kanalına idari para cezası