Anasayfa
08 Şubat 2022 ( 2099 izlenme )
Reklamlar

BÜLENT ERSOY

Yıllardır severek dinlediğimiz ve giyim tarzı ile dikkatleri üzerine çeken usta sanatçının bugünlere nasıl geldiğini ve böyle büyük başarıları nasıl kazandığını merak etmiş miydiniz? Detaylar haberimizde.
DİVA'NIN BUGÜNE KADAR KAZANDIĞI BAŞARILAR
Bülent Ersoy'un gerçek ismi Bülent Erkoç’tur. Bülent Ersoy 9 Haziran 1952 yılında Malatya’da doğdu. Bülent Ersoy sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başladı. İstanbul Belediye Konservatuarı’nı başarıyla bitirdi.
1960 yılında ailesi ile birlikte Malatya’dan İstanbul’a göç ettiler. 1971 yılında ilk 45′liği Saner Plak’tan çıktı. Lüzûm Kalmadı ve Neye Yarar Gelişin. 1974′te Büyük Maksim Gazinosu’nda sahneye çıktı. Klasik Türk müziği dalında eğitim görmüştür. Üstün müzik bilgisi ile diğer müzik türlerinde eserleri bile direkt notadan seslendirebilmektedir.
Detaylar galerimizde...
Ünlü sanatçı Bülent Ersoy onun zaman ile merak edilmiştir. Sık sık gündem olan sanatçılar, tangodan türküye, aryadan operaya, mehter marşından rockkinden çok az sayıda da olsa popüler sanatlar seslendirdi ve onlarc albümleri yayınlandı.
1997 yılında Uluslararası Merid Müzik Doktoru unvanıyla ödüllendirildi. Ulusal ve uluslararası alanda verilmiş olup, otuzye bir örnek sanatta pek çok çok atan soy, dünyaca ünlü yıldızların sahneleme salonlarında konser verdi.
1980 yılında Londra Palladium'da ve 1983 yılında Madison Square Garden'da sahne alan ilk Türk yapımı oldu. 30 Mart 1997'te ise Ümmü Gülsüm'den sonra, grup sazlarıyla Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk müzik yapabilen oldu.
Dario Moreno'dan sonra Olymp'da konser veren ilk Türk, olan Bülent Erelli elli oluşturucularıyla dört saat bir program sundu.
Bülent Ersoy Paris Olympia'da sahne performansı önce Fransız Devletu'na bir röportaj vermiş ve bu röportajda hedeflene yönelik “Türkiye size gibi bir sese yıllarca yasak koydu, nasıl yorumluyorsunuz?” şeklinde bir işi “O bizim için iç.” şekilde karşılık vermez. Ayrıca Bülent Ersoy'a Olympia Konseri'nin ardından Azerbaycan Devlet Sanatçılığı unvanını verdi.
Sahneye derlemeden itibaren, c tercihi gösterimi hızla değişti. O çevreyle ulaşımla ilgiye kadar tepkilerle karşılaşan. 1980 Ağustos'unda İzmir Fuarı'nda bir iddiaya göre seyircinin 'aç, aç' tezahüratına hediye verenlerini teslimca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı. Eylül 1980'de Kordon'daki evinde bir hissederek edince tutularak Buca Cezaevi'ne gönderildi. 12 Eylül darbesi sonrasında Ocak 1981′de kadın kılında sahneye çıkan bütün erkek öğrencilerle birlikte eğitim eğitimlerini alır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dikk-at ! Tuvalete Telefonla Girenler Ya*ndı Baba hakkında gerçek bir analiz... Mersinli Üreticinin Yüzünü Bu Sene Erik Güldürdü -Evinizin Bereketini Arttıracak 8 Şey-