Anasayfa
10 Eylül 2020 ( 248 izlenme )
Reklamlar

Demirtaşın bugünkü açıklaması!

4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,”Bir İttifak Modeli Önerisi”nde sunduğu modelin gelecekte bir demokrasi kurulmasında ön koşul olduğunu belirterek,”Benim sözünü ettiğim ittifak ve mücadele birliği kurulmadan da seçim kazanılabilir belki ama demokrasi kazanılamaz. Ben seçim kazanmanın tek başına demokrasiyi getirmeyeceğini anlatmaya çalışıyorum. Seçimi, hangi ilkeler ve amaçlar etrafında yürüttüğünüz mücadeleyle kazandığınız da önemlidir” dedi.Selahattin Demirtaş, Ruşen Çakır’ın kendisine ilettiği soruları cevapladı. Demirtaş, Koronavirüs gerekçesiyle kızlarıyla görüştürülmemesine ilişkin tüm hapishanelerde benzer uygulamaların yapıldığını ve çocuklarının ikisini birlikte göremiyor oluşunu ciddi bir mesele haline getirmesinin doğru olmayacağını belirterek şunları söyledi:

Bize düşen şey şikayet etmek değil, daha cesurca mücadele etmektir”

“Benden çok kızlarıma, ailemin geri kalanına yönelik bir haksızlık yapılıyor. Ama bu da bana özgü uygulama değil, tüm mahpuslara aynısı yapılıyor. Evet, kızlarımı çok çok özlüyorum ancak bu vicdansızlıklar, hukuksuzluklar mücadele azmimi artırıyor. Dışarısı bir tür açık hava işkencehanesine dönmüşken bize düşen şey şikayet etmek değil, daha kararlı ve cesurca mücadele etmektir.”


‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ yazınız geleceğe yönelik. ‘İttifak modeli’ önerisi ise bugüne ait. Bugün ve geleceği aynı anda tasarlamanın zorlukları neler?

“Demokratik bir topluma ulaşabilmenin ilk adımları bunu kimlerle, hangi yöntemlerle, hangi ilkelerle yapacağımızı belirleyip hayata geçirmektir. Yani demokrasi ittifakı olarak sunduğum tartışma taslağı, gelecekte bir demokrasi kurmanın ön koşuludur, olmazsa olmazıdır. Benim sözünü ettiğim ittifak ve mücadele birliği kurulmadan da seçim kazanılabilir belki ama demokrasi kazanılamaz. Ben seçim kazanmanın tek başına demokrasiyi getirmeyeceğini anlatmaya çalışıyorum. Seçimi, hangi ilkeler ve amaçlar etrafında yürüttüğünüz mücadeleyle kazandığınız da önemlidir.”

Çağrısını yaptığınız demokrasi cephesini isimlendirmeniz mümkün mü? Örneğin İyi Parti, DEVA, Gelecek ve Saadet partilerini de potansiyel bileşenler olarak görüyor musunuz?

“Ben muhalefet cephesinde hiçbir ayırım yapılmadan, ön şart ve ön yargılara teslim olunmadan herkesin demokrasi ilkelerinde buluşması gerektiğine inanıyorum. Yoksa bagajı, eleştirel geçmişi olmayan siyasetçi ya da parti var mı ki? Bence tüm siyasetçiler olarak geçmişimize özeleştirel yaklaşarak geleceğe odaklanmamız dışındaki her türlü yol, muhalefete kaybettirir. Yaşanan sorunların büyüklüğünü, yakıcılığını, aciliyetini görerek her siyasetçi, demokrasi için yan yana durmak zorundadır. Bunu yapmayan veya yapamayanları halk da tarih de affetmez.”

“Geçmişle yüzleşmeyi bir kenara atalım demiyorum, bunu kişiler üzerinden yapmayalım diyorum”

Demirtaş, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sayın Davutoğlu ile siyasi duruşumuz, birçok meseleye bakış açımız elbette ki farklıdır. Hiçbir zaman da aynı olmayacağından eminim. Fakat şu yaşadığımız derin trajediden çıkmak için demokrasi ilkeleri etrafında yan yana gelinip konuşulması, halkın özgür yarınları için, huzuru ve refahı için kesinlikle katkı sağlayıcı olacaktır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ACI KAYIP... Türkiye'nin değerli insanı koronavirüs'e yenik düştü.. Kayınvalidesini önce darbedip, sonra silahla ateş eden damat: Suç kastı ile hareket etmedim Karbonatın Hiç Duymadığınız 14 Faydası PROFESÖR NET CEVAPLADI