Anasayfa
05 Mayıs 2022 ( 27 izlenme )
Reklamlar

AB’den Putin’i Kızdıracak 6. Yaptırım Paketi Teklifi! Rusya’dan Petrol İthalatı Yasaklanacak

AB’den Putin’i Kızdıracak 6. Yaptırım Paketi Teklifi! Rusya’dan Petrol İthalatı Yasaklanacak

 

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya ilişkin Avrupa Birliği Komisyonu 6. yaptırım paketini uygulayacağını açıkladı. Bu uygulamaya göre savaş suçu işleyen Rus subaylar yaptırım listesine tek tek eklenecek, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve diğer iki büyük banka SWİFT'ten devre dışı bırakılacak, Rus devletine ait 3 kanala yayın yasağı getirilecek, Rusya’dan petrol ithalatı tamamen yasaklanacak.

 

6. Yaptırım Paketi

 

Von Der Leyen Rusya’ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin detaylarını açıkladı. “Bugün altıncı yaptırım paketini sunuyoruz.” ifadelerini kullandı. Von Der Leyen, paket içeriği kapsamında Buça’da savaş suçları işleyen ve Mariupol şehrinin tamamen kuşatılmasından görevli yüksek rütbeli subayları ve diğer kişileri yaptırım listesine ekleyeceklerini dile getirdi.

 

Rus Bankalarını SWIFT Sisteminden Çıkardılar

 

“Rus Devleti’nin en büyük bankası olan Sberbank’ı ve diğer iki büyük bankayı SWİFT’ten çıkarıyoruz.” sözlerini dile getiren Von Der Leyen, böylelikle Rusya devletininin finansal sisteminde önemli bir konuma sahip bankaları hedef belirlediklerini dile getirdi. Von Der Leyen, belirttikleri bu bankaların SWİFT’ten çıkarılmasıyla birlikte Rus finans sektörünün küresel sistemden tam anlamıyla izolasyonun sağlanacağı söylemlerini dile getirdi.

 

3 Rus Kanalına Yayın Yasağı Getirecekler

 

Von Der Leyen, Rusya’nın 3 büyük kanalına yayın getirileceğini dile getirdi. Bu kurumların AB ülkelerinde, kablo, uydu, internet ve akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla herhangi bir şekilde faaliyet göstermelerine müsaade edilmeyeceği sözlerini vurguladı. Von Der Leyen, Kremin’in Avrupa'dan muhasebecilere ve diğer farklı danışmanlara ulaşmasını engeleyeceklerini hatırlatarak söz konusu hizmetlerin Rus şirketlerine teslim edilmesini yasaklayacakları dile getirerek kesin bir dille vurguladı.

 

“Rus Petrolünün Yasaklanmasını Teklif Ediyoruz”

 

Versay toplantısında AB liderleri, Rus enerjisine olan bağımlılığını sona erdirme konusunda anlaştıklarını dile getiren Von Der Leyen, 5. yaptırım paketine kömürü de eklediklerini söyledi. Von Der Leyen, “Rus petrolüne olan bağımlılığımızı ele alıyoruz. Ancak olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Bazı üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Şimdi Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu bütün deniz ve boru hattıyla taşınan ham ve rafine Rus petrol ürünleri için tam bir ithalat yasağı olacak.” sözlerini dile getirdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"TÜİK'e talimat verildi mi?" Bakan Nabati'ye sorulan bu soruya net cevap: Müdahale yok. "Gerekirse yarım kilo et yeriz" diyerek vatandaşlara tepki gösteren milletvekili maaşından yakındı! TOGG için geri sayım! Togg çalışan arıyor, İşte detaylar Siyah kuğu Wilma! Dantelli mini elbisesi ve şemsiyesiyle göz kamaştırdı