Anasayfa
23 Eylül 2022 ( 7 izlenme )
Reklamlar

Ayak üşümesi neden olur?

Herkesin vücudu soğuğa farklı tepki verir ve bazı insanlar diğerlerinden daha soğuk hisseder. Bu duruma soğuk intoleransı denir. Soğuk eller ve ayaklar da bununla ilgilidir. Bazı insanların kelimenin tam anlamıyla buz gibi ayakları vardır.

Ayak üşümesi nedir?
Soğuk bir ortama girildiğinde ayak bölgesindeki kan damarları daralır ve bu bölgelere kan akışı yetersizdir. Soğuk ayaklar çoğunlukla geçici ve zararsızdır, ancak daha ciddi sağlık koşullarını da gösterebilirler.

Kadınlarda soğuk algınlığı insidansı her zaman erkeklerden daha fazladır. Bunun bir nedeni, kadınların daha düşük dinlenme metabolizma hızına sahip olmasıdır. Doğal olarak erkekler kadar enerji üretemezler. Ayrıca henüz tam olarak aydınlatılamamış araştırmalara göre kadınların soğuğa toleransı doğal olarak zayıftır.

Ayak üşümesi belirtileri nelerdir?
 • Ayaklarınızda karıncalanma, uyuşma
 • Sürekli soğuk ayaklar
 • Titreme

Ayak üşümesine ne sebep olur?
Ayaklarınız geçici üşümeler dışında sürekli üşüyorsa bunun arkasında ciddi bazı sebepler olabilir. Ayaklarınızın sürekli üşümesinin olası nedenleri şunlardır:

Yetersiz sıcaklık
Soğuk ayakların birçok farklı nedeni vardır. Bazen en basit sebep düşük ortam sıcaklığıdır. Mevsime bağlı olarak, yeterince kalın giyinmezseniz ve ayaklarınız çıplaksa, önce ayaklarınızın üşümesi muhtemeldir. Ama elbette başka sebepler de var.

Zayıf dolaşım
Zayıf dolaşım, soğuk ayakların en yaygın nedenlerinden biridir. Yetersiz kan dolaşımı, yeterli sıcak kanın düzenli olarak ayak bölgesine ulaşmasını zorlaştırır. Böylece ayaklarınız vücudunuzun geri kalanından daha serin kalır.

Dolaşım sorunları, kalbin normal işlevinde vücuda kan pompalayamaması durumunda ortaya çıkan kalp rahatsızlıklarıdır. Yetersiz dolaşımın bir nedeni, yerleşik bir yaşam tarzı olabilir. Gün içinde çok fazla oturmak yerine aktif olmayı deneyebilirsiniz.

Bütün gün iş yerinde bir masada oturuyorsanız, bunu yaşamanız muhtemeldir. Sigara içmek de dolaşım bozukluklarının başka bir nedeni olabilir.

Anemi
Kırmızı kan hücreleri sayıca yetersiz kaldığında vücutta kansızlık oluşur. Özellikle kansızlığın ilerlediği durumlarda ayak üşümesi kaçınılmaz bir semptom olarak belirtilir. Ayrıca demir eksikliği anemisi çok sağlıklı kişilerde bile ortaya çıkabilir. Bu, diyet değişiklikleri ve takviyeleri ile nispeten kolayca tedavi edilebilen bir durumdur.

Diyabet (Şeker hastalığı)
Diyabet sadece dokunulduğunda üşüyen ayaklara değil, aynı zamanda sinir hasarı nedeniyle sürekli üşüyen ayaklara da neden olur. Diğer semptomlar ayaklarda uyuşma veya karıncalanma hissidir. Ayaklarda herhangi bir sinir hasarı belirtisi gösteriyorsanız, sorunu büyümeden engellemelisiniz. 

Diyabetik ayak ve diğer problemlerin önüne geçmek için ayaklarınızda kesik veya yaralanma olup olmadığını kontrol etmeli ve ayaklarınızın durumunu iyi takip etmelisiniz.

Hipotiroidizm

Tiroid az çalıştığında ve yeterli tiroid hormonu üretilmediğinde bu durumdan bahsedilir. Vücudun metabolizmasında çeşitli değişiklikler meydana gelir. Metabolizma hem kalbin ritmini hem de vücut ısısını kontrol eder. Bu nedenle, az çalışan bir tiroid, zayıf kan dolaşımına ve ayakların üşümesine neden olur.

B12 vitamini eksikliği
B12, genellikle hayvansal ürünler tüketilerek alınan bir vitamindir. B12 eksikliği, B12'yi yeniden absorbe edemediğinizde veya diyetinizden yeterince alamadığınızda ortaya çıkar.

Bu eksiklik en çok şu kişilerde görülür:

 • Vegan beslenmeyi tercih edenler ve buna göre yaşayanlar
 • 50 yaş üstü bireyler
 • Gastrointestinal cerrahi geçirmiş kişiler
 • Sindirim sorunu olanlar

B12 eksikliğinin belirtileri şunlardır: kabızlık veya ishal, yorgunluk, nefes darlığı, iştah azalması, solgun görünüm, sinirlilik, nefes darlığı, anemi, denge kaybı, uzuvlarda karıncalanma ve uyuşma, halsizlik.

İlaç komplikasyonları
Sürekli üşüyen ayaklar, beta bloker adı verilen ilaçların potansiyel bir yan etkisidir. Bu ilaçlar yüksek tansiyon ve diğer kalp ve dolaşım problemlerini tedavi eder.

Soğuk ayakların daha az yaygın nedenleri şunlardır:

 • Periferik damar hastalıkları veya plaklar nedeniyle damarların daralması
 • Raynaud fenomeni (dolaşımın zayıf olduğu bölgelerde cildin soluk ve morarması), kan damarlarının daraldığı
 • Damar tıkanıklığı
 • Diğer nedenlerden kaynaklanan sinir hasarı
Ayak üşümesi nasıl tedavi edilir?
Tedaviler büyük ölçüde soğuk ayaklarınızın altında yatan nedene bağlıdır. Genel olarak doktorunuz size dolaşımı iyileştirmek için düzenli egzersiz seçenekleri sunacaktır. 

Egzersiz ayrıca kalp hastalığı da dahil olmak üzere diğer sorunları önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Hipotiroidizm ve anemi gibi diğer soğuk ayak nedenleri ilaçlarla tedavi edilebilen durumlardır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tekne satışı zincir markete geri döndü! 4 ay önceki fiyat ile şimdiki fiyat arasında ciddi fark var *ÖLÜM İÇİN 10 HEDİYE HAZIRLADINIZ MI ?* Dünyanın en güzel kızı dantelli iç çamaşırıyla poz verdi, sosyal medya yıkıldı 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından İstiklal Caddesi'nde yeni önlemler alındı!