Anasayfa
16 Eylül 2023 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Belçika'da zorunlu “cinsel eğitim” nedeniyle okullarda kundaklamayla ilgili neler biliniyor?

Belçika'da zorunlu “cinsel eğitim” nedeniyle okullarda kundaklamayla ilgili neler biliniyor?

Belçika'nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Charleroi kenti ve çevresindeki altı ilkokulda yangın çıktı. Yetkililere göre, bazı okullarda derslerin tatil edilmesine yol açan yangınlardan kundaklama ihtimali olduğunu gösterdi.

Belçikalı yetkililer, kundaklamanın ülkenin Fransızca konuşulan WalloniaBrüksel Federasyonu'nun Brüksel'deki ilk ve orta dereceli okullarda cinsellik eğitimi derslerinin başlatılmasına karşı yaptığı protestolardan kaynaklandığını söylüyor.

Tepkiler nasıl oluştu?
Belçika'da 2012 yılından bu yana ilk ve ortaöğretimde seçmeli ders olarak okutulan “İlişkiler, Duygular ve Cinsellik Eğitim Rehberi (Evras)” bu eğitimöğretim yılında zorunlu hale getirildi.

Hükümetin kararı Wallonia bölgesindeki 85.000 öğrenciyi ve Brüksel bölgesindeki 25.000 öğrenciyi etkiliyor.

Bu bölgelerdeki ilkokul 6. sınıf ve ortaokul 4. sınıf öğrencileri haftada 2 saat zorunlu cinsel eğitimi dersi alıyor.

Hükümetin yeni akademik yılda cinsellik eğitimini zorunlu hale getirme kararının duyurulması ülke çapında hararetli tartışmalara yol açtı.

Kısa adı Evras olan cinsel eğitim rehberine Belçika'daki Müslümanlardan Katoliklere, psikiyatristlerden sosyal medya ünlülerine kadar pek çok kişi yanıt verdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Polis, PAEM sınavındaki bazı soruların bir yayıncının makalesiyle aynı olduğu iddialarını yalanladı Hamside yaşanan bolluk tezgahlara yansıdı! Kilosu 50 liradan satılıyor Çavuşoğlu: Sudan'da bize yardım edenleri bırakamayız Yeni yılın ilk bebeği dünyaya geldi