Anasayfa
14 Ağustos 2023 ( 13 izlenme )
Reklamlar

Depremde 137 kişi için mezar olarak kullanılan iki bina ruhsatsız ve kaçaktı.

Depremde 137 kişi için mezar olarak kullanılan iki bina ruhsatsız ve kaçaktı.

6 Şubat Diyarbakır Kahramanmaraş Merkez depremlerinde 99 kişinin yaşamını yitirdiği Hisami Apartmanı ile yıkılan Dündar Apartmanı hakkında kapsamlı bilirkişi raporu hazırlandı. Raporlarda, yapıların kaçak ve izinsiz inşa edildiği belirtildi.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Anabilim Dalı tarafından oluşturulan Uzman Heyet tarafından hazırlanan raporun yanı sıra, kapsamlı bir rapor için Savcılığın talebi üzerine İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından görevlendirilen altı kişilik Uzman Heyet şehre, Bağlar merkez ilçeye bağlı Mevlana Halit Mahallesi ve Şeyh Şamil Mahallesi'nde Hisami Apartmanı geldi. Dündar Apartmanı'ndaki incelemelerini Türkiye'de tamamladı.

Bölgede yapılan deprem sonrası incelemeler sonucunda hazırlanan kapsamlı rapor, binadan alınan numunelerin laboratuvar sonuçları, ilgili binaya ait arşiv belgeleri ve projeler inceleme dosyasına eklendi.

Depremlerin çökmesi sonucu 99 kişinin hayatını kaybettiği Hisami apartmanıyla ilgili raporda, binanın 1990'lı yıllarda kaçak ve kaçak olarak yapıldığı bildirildi.

Raporda, binaya ait topluluk arşiv dosyasının bulunmadığı ve bu nedenle yapı ruhsatı, ruhsat ekleri, mimari, statik betonarme ve sıhhi tesisat projelerinin bulunmadığı kaydedildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şarkısının nakaratında başkasının sesini kullandığı için Banu Alkan'a dava açıldı. Antalya'daki kültür merkezinin bakımsızlığı olay çıkardı! Muhittin Böcek ve Tamer Karadağlı birbirine girdi 'Demir Akciğerli Adam' 78 yaşında hayatını kaybetti İbretlik Olay.