Sağlık
19 Kasım 2022 ( 10 izlenme )
Reklamlar

Erken doğum belirtileri nelerdir?

Doğum yaklaştıkça artan heyecan ile anne adayında bazı belirtiler kendini gösterir. Anne adaylarının duyguları hem doğum sürecinde hem de hamilelik döneminde farklı olabiliyor. Prematüre, hemen hemen tüm anne adaylarını endişelendiren sorunlardan biridir. 

Prematüre, normal şartlarda 37. haftadan önce gerçekleşmesi durumunda 40. haftanın sonunda olması beklenen doğum olarak tanımlanmaktadır. Tüm gebeliklerin yaklaşık %12'si erken doğumla sonuçlanmaktadır. 

Daha önce son derece tehlikeli olarak nitelendirilen bu durum, tıptaki gelişmeler sayesinde eskisi kadar endişe verici olmaktan çıkmış ve bebek kayıpları önemli ölçüde azalmıştır. Prematüre yani 7 aylık prematüre bebekler artık doktorların uygun gördüğü süre kadar kuvözde özel bakım altında tutulmakta ve sağlık durumları sürekli takip edilmektedir. 

Sonra term bebekler gibi hayatlarına devam ederler. Ancak erken doğumlar bebekler için daha risklidir. Prematüre bebekler ve otizm, akciğer sorunu, görme ve işitme bozukluğu olanlar, zamanında doğan bebeklere göre daha yavaş büyürler. Tüm bu risklere karşı 7 aydan önce doğan bebekler daha uzun süre daha ileri bakım için yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tutulur.

Erken doğum nedir?
Sağlıklı bir hamilelik 40 hafta sürer. Gebeliğin 20. haftasından sonraki ve 37. gebelik haftasından önceki doğumlar erken doğum olarak kabul edilir. Yani 37. gebelik haftasından önce doğan bebekler prematüre olarak tanımlanır. 

Prematüre bebeklerin büyük çoğunluğu yoğun bakım gerektirir. Bu nedenle bebekler, bebeğin mevcut durumuna göre değişen bir süre YYBÜ'de tutulur. 

Düzenli doğum eylemi sonucunda rahim ağzının açılmasıyla ortaya çıkan erken doğumun kesin nedeni bilinmemekle birlikte pek çok faktörün erken doğum riskini artırdığına inanılmaktadır. Bazı kadınlarda hiçbir risk faktörü olmadığında bile erken doğum gerçekleşebilir.

Erken doğum belirtileri nelerdir?
Pek çok anne adayı, hamileliğin çeşitli evrelerinde erken doğumun belirtilerinden biri olan kasılmaları hisseder. Yalancı doğum olarak da bilinen Braxton Hicks kasılmaları, doğum sancısı ile karıştırılabilir. Anneyi doğum sürecine hazırlayan Braxton Hicks kasılmalarını tanımak, anne adayının gereksiz yere paniğe kapılmasını engeller. 

İlk gebeliklerde çoğu zaman fark edilmeyen doğum engellenmesi durumunda doktora gidilmesi anne adayı için rahatlama sağlayabilir. Emek ile sahte emek arasında pek çok fark vardır. Bunlardan en önemlisi kasılmaların tutarlılığıdır. 

Kasılmalar her 10 dakikada bir veya daha sık meydana gelir. Kasılmaların sıklığı ve şiddeti artar. Ancak yalancı kasılmaların varlığında kasılma hissi düzensizdir ve sıklığı artmaz.

Hastaneye ne zaman gidilmelidir?
Birçok anne adayı yalancı doğum yaşasa da bazı kasılmalar gerçektir ve doğumla sonuçlanır. Bu nedenle anne adayının yalancı doğum ile gerçek doğumu ayırt etmesi son derece önemlidir. 

Pozisyon değişikliği ile azalmayan ağrı, azalmayan ve kısa aralıklarla şiddeti artan kasılmalar, genellikle Braxton Hicks olarak adlandırılan yalancı kasılmalardır. Ancak hissedilen kasılmalar gerçek kasılmalar ise anne adayı düzenli, giderek sıklaşan, yoğun ve uzun süreli kasılmalar yaşar. 

Bu kasılmaların varlığında konuşmak güçleşir. Öne eğilmek zorlaşır ve anne adayı ısınır ve endişelenir. İştah kaybının da görüldüğü bu durumda anne adayı sinirlenip ne yaptığını bilmez hale gelebilir.

Eğer Erken gebelik riskinizin olup olmadığını merak ediyorsanız gebelik süresince düzenli olarak doktorunuza giderek kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kolesterolü Düşüren Besinler Hangileri? Aydemir Akbaş'a çağın hastalığı olan kanser teşhisi kondu. Yaz gribi nedir? Belirtileri Nelerdir? İstanbul'da Maymun Çiçeği Alarmı!