Anasayfa
01 Haziran 2022 ( 41 izlenme )
Reklamlar

Finlandiya ve İsveç’in NATO Başvurusundaki Detay Gözlerden Kaçmadı

 

Finlandiya ve İsveç’in NATO Başvurusundaki Detay Gözlerden Kaçmadı

Geçtiğimiz günlerde NATO’ya başvuru yapacağını belirterek siyaset gündemini etkisi altına almıştı. Finlandiya ve İsveç’in girme kararı birçok ülkesinin tepkisini çekmişti. Özellikle Rusya’dan tehlikeli kararı açıklaması gelmişti. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesi NATO’nun sınırları Rusya’ya kadar genişlemiş oluyor. Türkiye ise güvenlik endişesi yüzünden Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesine tepki göstermişti. Bugün itibariyle Finlandiya ve İsveç NATO’ya resmi niyet mektubuyla başvurusunu yapmış oldu. Genel Sekreter Stoltenberg NATO’ya gereken evrakları teslim ederek başvuruda bulundu. Ardından açıklamalar ise gecikmedi. Stoltenberg ülkelerin güvenlik endişesini dikkate alarak bu konuda dikkatli olacaklarını açıkladı. Açıklamaların devamında ise şu ifadeleri kullandı; Genel Sekreter Stoltenberg Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. Tüm meseleleri detaylıca ele almada ve hızlı bir sonuca varmada kararlıyız” dedi. Sonraki aşamalardan bahseden Stoltenberg bütün müttefiklerin NATO’ya genişleme konusunda da hemfikir olduklarını belirtti.

Türkiye’den de Tepkiler Gecikmedi

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girme kararına ilk günden beri tepki gösteren nedenini ise güvenlik endişesi olarak belirten Türkiye’den açıklamalar gecikmedi. Pazar günü Reuters haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Danışmanı İbrahim Kalın, “Kapıyı kapatmıyoruz. Ama temelde bu Türkiye için bir milli güvenlik meselesidir. Terör örgütü PKK, ABD ve AB tarafından fon topluyor, Avrupa'da özellikle İsveç'te 'güçlü ve kabul görmüş' bir varlığı var” açıklamalarında bulundu. Daha önce türkiye finladiya ve isveç’i hatta bütün İskandinav ülkelerini törer örgütlerinin misafirhaneleri olarak nitelendirmişti. Bu açıklama bile Finlandiya ve isveç’i geri adım attırmaya yetmedi. Kararkı bir şekilde NATO’ya girmeye hazırlanan bu ülkeler uyarıları ve endişeleri dikkate alacaklarını her açıklamada dile getirdiler. İsveç ve finlandiya’nın NATO’ya girmesi NATO birliği için avantaj sağlıyor. Sınırlarını genişlemesiyle NATO ülkeleri arasındaki konumu her geçen gün genişletiyor.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan, elindeki rakamı paylaşarak "AKP'nin gençlik tabanı yok" diyenleri korkuttu Elon Musk, Twitter'daki mesaj sayısı sınırlamasını 280'den 4000'e çıkarmak için sinyal verdi. Yüksek fiyat ve volatilite uyarısı Oğuzhan Koç: " Hayat O Kadar Kolay Değil"