Anasayfa
28 Haziran 2022 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Google yetkilileri ile telif hakları görüşüleceği açıklandı

Google ve Youtube temsilcilerinin Komisyona geldiğini, milletvekillerinin sorularına cevap verdiklerini hatırlatan Yayman, kamuoyundan gelen talepler tarafında Google ile telif hakları konusu ile alakalı iki mühim konuyu görüşmek istediklerini dile getirdi.

Bunlardan birinin internet medyasının ürettiği içeriklerin "kopyalayapıştır" yöntemiyle haksız şekilde kullanılması bulunduğunu kaydeden Yayman, bu durumun ciddi bir emek hırsızlığı bulunduğuna ilgi çekti.

"AB müktesebatına benzer bir program talebimiz var"
Hüseyin Yayman, bu hususta ikinci mühim hususun ise Avrupa Birliği (AB) müktesebatı bulunduğunu belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Google, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin, Tiktok ya da WhatsApp AB'de hangi müktesebata, norma ideal davranış sergiliyorsa Türkiye'de de benzer talebimiz var. Çünkü Türkiye Avrupa'nın bir parçası.

1963 senesinde başlayan bir Avrupa serüvenimiz var. Biz, her meselede bulunduğu gibi bu meselede de bir çifte standardın olmasını istemiyoruz. Dijital ağ temsilcilerinin hepsi bu konularda oldukça ilkeli bir tutum amacıylade.

Google ile telif sorunu amacıyla TBMM'de bir görüşmemiz olmadı. Bu konuyla alakalı olarak Google'ı önümüzdeki dönemde Dijital Mecralar Komisyonumuza çağırıp bu mevzuya nasıl yaklaştıkları, ne düşündükleri, Avrupa'da benzer programlar bulunduğu ve Türkiye'de nasıl bir yol haritası çıkartılacağı konusu ile alakalı görüşmelerimiz olacak."

"Ortak akılla bir çıkış yolu bulacağız"
Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman, Google ile her vakit çok sıcak ilişkileri bulunduğunu ifade ederek, "İnanıyorum ve umut ediyorum ki Google ile telif sorununde AB müktesebatına, Avrupa normları ve evrensel normlara ideal bir yol haritası üstünde görüşeceğiz, müzakereler yapacağız ve ortak akılla bir çıkış yolu bulacağız." şeklinde konuştu.

Google temsilcileriyle TBMM tatile girmeden görüşmek istediklerini altını çizen Yayman, "Bu hususta, Berlin'de, Paris'te, Londra'da, Viyana'da, Madrid'de hangi norm varsa Türkiye'de de benzer bir normun olması gerektiği konusu ile alakalı prensip düzeyinde yaklaşımımız var. Vatandaşlarımızın istekleri var, bunları yetkililerle de paylaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HAYATINI KAYBETTİ Adet Gecikmesi Neden Olur? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? NBA oyuncusuyla buluşmasını hala unutamamış! Yetişkin film yıldızı Lana Rhoades'ten ilginç itiraf! 205 milyon lira tarımsal hibe desteği verilecek