Anasayfa
17 Ağustos 2022 ( 19 izlenme )
Reklamlar

Okul çağına gelmiş ve okula gidecek çocukların sağlıklı beslenmesi için neler yapılmalıdır?

Okul çağına gelmiş ve okula gidecek çocukların sağlıklı beslenmesi için neler yapılmalıdır?

Okul çağı; Çocukların beslenme alışkanlıklarının geliştiği, fiziksel, bilişsel ve sosyal büyüme ve gelişmenin hızlandığı bir dönemdir. 

Bu yaşta edinilen beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. 

Kardiyovasküler hastalık, diyabet ve kanser gibi hastalıkların başlangıcı, çocuklukta kötü beslenme alışkanlıklarıyla bağlantılıdır. 

Çocuklar yemek seçimlerinde arkadaşları, öğretmenleri, aileleri ve hatta sosyal medya tarafından etkilenebilir. Çocuklarda yetersiz beslenme, aile ve öğretmen eğitimi gerektiren bir sorundur. 

Çocuğun düzensiz besin alımı, neye ihtiyacı olduğunu bilmemesi ve besinleri depolamadaki hatalar sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmeyi belirleyen temel ilkeler protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyaçlarıdır. 

Enerji talebi; Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite gibi değişkenlere bağlıdır. Enerji alımı ve enerji harcaması aynı olmalıdır. Enerji alımı tüketimi aştığında kilo alımı kaçınılmazdır. Çocuk kilo almaya meyilliyse fiziksel aktivite arttırılmalı, televizyon ve bilgisayar kullanım süreleri azaltılmalıdır.


Yanlış beslenmenin çocuklarda alışkanlık haline gelmesinin nedenleri?
Fast food tarzı yeme alışkanlıkları, bir yaşam biçimi haline geldi çünkü ebeveynlerin işi, hayatın hızlı temposuna ayak uydurmak zorunda oldukları için pratik yemeklere daha çok meyilli olurlar. Çocuklar bu yiyecekleri yiyerek, yüksek enerjili ve besleyici olmayan yiyecekler olduğu için kısa sürede kilo alacaktır.

Çocuklar sabahları vakitleri olmadığı ve aç hissetmedikleri için okula aç gidiyorlar. Düzenli kahvaltı yapan çocuklar daha iyi bilişsel işlevlere, daha iyi kavramaya ve daha güçlü hafızalara sahiptir.

Günümüzde asitli içecekler, meyve suları, kremalı kahve ve şuruplu içeceklerin aşırı tüketimi kısa sürede yüksek kalori alımına yol açmaktadır.

Çocukların beslenme çantasına ne olmalıdır?
Günlük karbonhidrat, protein, yağ, sebze ve meyve alımı dengeli olmalıdır.
Hazırlanacak sandviçlerin yanında meyve suyu yerine ayran servis edilmelidir.
Hazır paketlenmiş yiyecekler yerine ev yapımı yemekler beslenme çantasına konulmalıdır.

Sandviç hazırlarken porsiyon kontrolü çok önemlidir.
Sandviçlere mayonez, ketçap gibi soslar eklenmemelidir. Bozulabilir et ve kümes hayvanlarının etinin ve diğer bölgeleriyle pişirilen kızartma kullanımından kaçınılmalıdır.

Çiğ ve pişmiş gıdalar ayrı ayrı yerleştirilmelidir.
Kuruyemiş ve meyveler atıştırmalık olarak karıştırılabilir. Örneğin fındık, badem ve cevize hurma, kuru kayısı ve incir gibi kuru meyveler eklenebilir. Ulaşım ve tüketim açısından da pratik olacaktır.

Ev yapımı keklerin, hamur işlerinin veya hamur işlerinin yanına süt veya ayran konulmalıdır. Su tüketimi ise kesinlikle beslenme alışkanlığında önem arz etmeli ve su tüketimi atlanmamalıdır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ANNE DUASI İLE GELEN BEREKET Adam Hamile Eşinden Poz Vermesini İstedi! Çektiği Fotoğrafı Görünce Sevinç Çığlıkları Attı. Ukrayna'da Donetsk ve Luhansk bölgelerinde referandum kararı alındı! Rusya bu durumdan memnun Bakan Kirişçiden Anadolu Leoparı paylaşımı