Anasayfa
21 Ağustos 2022 ( 14 izlenme )
Reklamlar

Samsun esnafı bunu hiç beklemiyordu! Dükkânının camına astığı afiş sayesinde işleri açıldı

Samsun esnafı bunu hiç beklemiyordu! Dükkânının camına astığı afiş sayesinde işleri açıldı

Samsun'da 30 yıldır kumaş ve giysi satan esnafın üzerinde “Kumaşlara gelmeyin, Tarım Kredi'ye gidin. Elbise dolabını değil buzdolabını doldurun” şeklinde yazan bir afiş astı. Bu afişin ardından işlerinin yükseldiğini anlatan tüccar, "Bu yazıya başlayalı bir gün oldu. İşlerim daha da büyüdü. Bu durum beni de şaşırttı, amacım bu değildi” dedi.

Samsun'da yıllardır tekstil işiyle uğraşan 66 yaşındaki tüccar Alaaddin Atıcı, insanları kumaş satın almaktan caydırmak için bilinçaltında kumaş ve giysi alımından başlayarak farklı bir yaklaşıma başvurdu.

Birçok esnaf, işlerini büyütmek için farklı yollar ararken, Atıcı, işlerini azaltmak için Karadeniz yöntemine başvurdu. Aıcı'nın kumaş sattığı kendi dükkanının vitrininde “Kumaşlara gelmeyin, Tarım Kredi'ye gidin. Elbise dolabını değil buzdolabını doldurun” Alaaddin Atıcı, kumaş satmak istememesine ve bir yazı asmasına rağmen dükkanının eskisinden daha açık olduğunu belirterek, insanların giyime değil yiyeceğe değer vermesi gerektiğini vurguladı.

“İnsanlar yiyecek almalı, kıyafet almamalı”
Alaaddin Atıcı, insanların ihtiyacı olmadığı halde kumaş aldıklarını belirterek, "Herkes, özellikle kadınlar kumaş almak için birbiriyle yarışıyor. Evlerinde yemekle ilgilenen kimse yok. Evlere bakacak olursak bazı insanların dolabında elbise asacak yeri yok ama buzdolapları boş. Farkındalık yaratmak için kendi tekstil dükkanıma bir afiş koydum. Amacım yazıyı okuyan müşterilerin vitrine yazdığım kıyafet yerine gıda alışverişine yönelmesi: “Kumaşlara gelmeyin, Tarım Kredi'ye gidin. Elbise dolabını değil buzdolabını doldurun" diye afiş asması ilgi çekmiş gözüküyor.