Anasayfa
17 Mayıs 2023 ( 11 izlenme )
Reklamlar

Sudan'da ikinci ayına giren çatışmalarda 822 sivil hayatını kaybetti.

Sudan'da ikinci ayına giren çatışmalarda 822 sivil hayatını kaybetti.

Sudan'da Nisan ortasından bu yana ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalarda 822 sivilin öldüğü bildirildi.

Sudan Doktorlar Derneği yaptığı açıklamada, "Devam eden çatışmalar, başkent Hartum ve bazı eyaletlerde daha fazla can kaybına neden oldu." dedi.

Açıklamada, başkent Hartum, elUbaid ve Batı Darfur vilayetinin ElJuneyne şehri de dahil olmak üzere çatışmaların başlamasından bu yana 822 sivilin hayatını kaybettiği ve 3.215 kişinin yaralandığı belirtildi.

15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde silahlı çatışma çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 604'e, yaralananların sayısının da 5 bin 127'ye yükseldiğini bildirdi.

Sudan'da ordu ile paramiliter STK arasında devam eden çatışmaları durdurmak için Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde taraflar arasında yürütülen müzakereler sonucunda 11 Mayıs'ta "Cidde Deklarasyonu" imzalandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gerçeği Çok Geç Sonradan Anladı Ekiplerden yardım isteyen felçli adam, telefonla aradıkları yakınının cevabını duyunca ağladı. Afra Saraçoğlu sarı bikiniyle poz verdi AK Parti'li Ekrem Yavaş'a 4 yıl hapis cezası