Sağlık
15 Haziran 2022 ( 28 izlenme )
Reklamlar

Yeşil zeytinin pek çok faydası vardır. Her gün yerseniz ne olur?

       Yeşil zeytinin pek çok faydası vardır. Her gün yerseniz ne olur?

       Yeşil zeytin, içeriğinde büyük oranda omega3 yağ asitleri barındırır. Sindirim sisteminin işleyişinden, sinir hücrelerine kadar faydalıdır. Uzmanlar, yeşil zeytinin her gün tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

       Adı Kur'anı Kerim’de geçen ve çok şifalı olduğu belirtilen zeytin, asırlar boyunca tıbbi tedavilerde iyileştirici olarak kullanılmıştır. Yaprağından çekirdeğine kadar faydası olan zeytinin yeşilinin de tüketilmesi, doktorlar tarafından tavsiye edilenler listesinde bulunuyor.

        E Vitamini ve Mineral Deposu

     Hasadı şubat ayında yapılan yeşil zeytin, siyah zeytinin olgunlaşmamış seklidir. Yeşil zeytin siyah zeytinden daha fazla mineral ve E Vitamini içerir. Her zaman kahvaltılarımızı çeşitlendiren yeşil zeytin, göz rahatsızlıkları için de oldukça yararlıdır. Türkiye'de Marmara ve Ege Bölgesi zeytin üretiminde başı çekmektedir. Ancak yeşil zeytin üretimi en çok Akdeniz Bölgesinde yapılır.

      Zeytinden üretilen yağ da sağlık açısından çok faydalıdır. Zeytinyağı  kozmetik ve ilaç sektöründe hammadde olarak da kullanılır. Ayrıca saç sağlığı ve cildimiz için de çok yararlıdır.

            Unutkanlığı Azaltıyor

       Çiğ olarak alınıp, evde salamura yapılan yeşil zeytinden günde 5 adet tüketilmesi, günlük ihtiyacımız olan E vitamini ve mineral miktarını tamamlar. Bunun yanı sıra gün içerisinde, yoğun koşuşturma temposunda dinç olmamızı da sağlar.

       Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda yeşil zeytinin , tütün ve şekerin beynimize verdiği zararı büyük ölçüde iyileştirdiği, ayrıca unutkanlık ve ileri yaş alzheimeri engellediği kanıtlanmıştır.

        Yeşil Zeytinin Yararları Nelerdir?

          Gözdeki vitamin ve mineraller azalınca, önemli rahatsızlıklar yaşanır. Göz sağlığı için her gün tüketilmesi gereken besinlerin başında havuç ve yeşil zeytin gelir. Yeşil zeytinin görme kaybını önlediği de söylenir.

          Büyük ölçüde E vitamini içerdiği bilinen yeşil zeytin, kuvvetli bir antioksidan olma özelliği taşır. Sindirim yollarını temizler ve vücuttaki toksinlerin idrar yoluyla atılmasını sağlar.

          İçeriğindeki faydalı maddeler sayesinde kan hücrelerini dengeler ve şeker miktarının yükselmesine engel olur. Yani şeker hastalarının korkmadan tüketebileceği bir besindir.

          Uzun süre tokluk hissi sağlar. Kilo vermeye yardımcıdır.

          Midedeki asit oranının çoğalmasına ve mide duvarının deforme olmasına engel olur.

          Hücrelerin sağlığını korur ve mutasyona uğramalarını engeller.

          Karaciğer yağlanmasını önlediği için akne ve sivilce oluşumu da azalır.

          Saç köklerinin güçlenmesini sağlar.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uzmanlar, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Konusunda Uyarıyor Zehirlenmeye neden olan faktörler nelerdir? Bu ameliyat meme kanserinin izlerini onarıyor Azeri şarkıcı Narmin Karimbayova ağabeyine karaciğeriyle umut oldu