Anasayfa
02 Şubat 2019 ( 1815 izlenme )
Reklamlar

Yüzyıllardır Tesiri Devam Eden Dua

Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri’nin Sultan 1. Ahmed Hân’ın talebi üzerine yaptığı şu duâsı ne kadar mânâlı ve güzeldir…


“Yâ Rabbî! Kıyâmete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip rûhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir… Bize mensub olanlar, denizde boğulmasınlar; âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler; îmanlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın!..”


Bütün ulemâ ve evliyâ, bu duânın kabul olduğunu, bu yola mensup olanların denizde boğulmadıklarını ve pek çok kimsenin vefât günlerine yakın, öleceklerini haber verdiklerini bildirmişlerdir.

Zamanında ve daha sonraki yıllarda tesir ve nüfûzu devam eden Hüdâyî Hazretleri hakkında son derece tâzimli ve hürmetkâr ifâdeler kullanılmıştır. Bunlardan bir kısmı şöyledir:

Zamanın kutbu, Azîz, zamanın müfredi, hakîkat sırlarının ha­zi­nesine vâsıl, mücâhede mihrâbının mumu, tarîkati Muhammediyye sırlarını şerh eden, hakîkati Ahmediyye nurlarının indiği gönül, sultânı sâbitkademi makâmı hilâfet ve velâyet.

Yâ Rabbî! Kurmuş olduğu vakfı, vermiş olduğu eserleri ve mâ­ne­vî tasarrufuyla asırlardır gönülleri feyizyâb eyleyen Hüdâyî Haz­ret­leri’nin himmetinden bizleri de nasibdâr eyle! Âmîn! Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Abide Şahsiyetleri ve Müesseseleriyle OSMANLI, Erkam Yayınları, 2013

Okuyan Herkesten neden bunu paylaşamasını istiyoruz hiç düşündünüz mü? Her paylaşım ile bunu okuyan kişi artacak ve hep beraber bir hayıra vesile olacağız.  Paylaşın ve en az 10 kişinin okumasına vesile olalım.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nihat Doğan ve Yeşim Salkım Gülben Ergene hakaret ve tehditten dolayı ceza alacak! Ginseng Nedir? Ginsengin Faydaları Nelerdir? NAMAZ VAKİTLERİ BAKIN NE MANAYA GELİYOR ?? AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'ndan Sedat Peker'in rüşvet iddialarının ardından ilk açıklama