Anasayfa
08 Şubat 2022 ( 12938 izlenme )
Reklamlar

Züleyha Öğretmenin Anısı

Adım, Züleyha. Boluluyum fakir bir kızı olarak zor şartlara sahip olduğum için. İlk tayinim Malatya Pütürge'ye çıktı. Üç yıl dağ köyü görevler yaptım. Beni düşünmem ve göremeyeceğim ilgi, alaka ve bağlantılara bağlanmalarına bastılar. Okulun küçük bir teklı lojmanına yerleştim ama bir gün bile oda yatmadım. Köyün merhamet meleği yaşlı İmmihan Teyze ve yaşlılıkta Derviş Amca “Bizde kalacaksın, seni asla yalnız kalmayacak” diyor. Evlatları oldum. Evin kızı oldum. Bildiğiniz bir kızı evin nasılsa aynen ben de öyleydim. Yedirdiler, içirdiler, hastalandılar, ağladılar, güldüler… her şeyi birlikte yaşadık. Onlar Türkçe yarım ile bana ana baba oldular. Ben de yarım Kürtçe ile onlara katıldığınız oldumÜç yılın sonunda tayinim memleketime Bolu'ya çıktı. Ayrılığımız ağıtlarla, gözyaşlarıyla oldu. Bolu'ya yuva kurdum. İmmihan Anama davetiye gönderdim. Davetiyeye bantlamış bana gönderdi. Ailem şok oldu. “Bu nasıl vefa mı? Bizim buralarda pek görmediğimiz şey” dediler. Çok ama çok duygulandım. Bir zaman sonraa hamile kaldım. İmmihan Ana'ya telefonla söyledi. Havalara uçtu zılgıt dikkat çekti. “Torunum olacak” dedi. “Söz torunumun 40'ı çıkar çıkmaz Pütürge'ye geleceksin, tamam mı?” dedi “Söz” dedim. Bir gün yakın “Kızım yanından çıkmıyor, rahatsızım sesim çıkmıyor. Ben sana anlatacağım, o da sana mesaj atacak.” dedi “Tamam” dedim. Hamileliğim düzenleme “Çok iyiyim. Bir şeyim rahatsızım ama her şeyim yok.” Hep birlikte hep güzel aldım. Oğlum doğ. 20 günlük oldu. Adını Bolulu babam Ahmet ile Pütürgeli Derviş Babamın adı olan Ahmet Derviş koydum… Bu görüntülü arayayım İmmihan Ninesine torununu göstereyim dedim. Görüntüde genç bir kadın. “İmmihan Ana” dedim. “Kaybettik” dedi. Yıkıldım. "Nasıl, ne zaman?" dedim “4 ay oldu” dedi. “Ben aylarla kiminle yazıştım peki?” dedim. Kızı, “Anam Züleyha, “Anlatmadan söylemeyin. Üzülür hamileliğine çocuğuna zarar gelir. Ben yazıyormuş gibi yapın. Ölürsem de doğum yapana kadar gizleyin. Bir günle buraya mezarımın eldeki elindeki ben yazsın yeter.” dedi. Ya Rabbim! Bu nasıl bir metanet, bu nasıl bir şefkat, bu nasıl bir azamet! Pütürge'nin kızı olmuş Züleyha öğretmen bu Darul Rıfat olan topraklarınız memlekette. Acılar, gösteri yolları, gurbet yollarını beklemiş anaların ayak yolundayle dolu Pütürge. Bu insanlar yürekte izleniyor.. Gönülde sözleşiyor. İşte böyle bir yaşamöz kalemler.. Bir ay öncee alayım. “Züleyha Öğretmen evladına ses veriyor belki üzülür verir” dedim. Gelişebildiğime, geçebiliyordum. Eğer bu satırları okurlarından geçerse İmmihan'ın mezarına'nın ben de ben de başarısızlığı... Ana karnında bir bebeğe alınmadan, hastaları, acısını ve ölümünü bile gizleyip havarina basan 

Kürt,Türk farketmez tüm günlerinin ana ayak öpüyorum. Ömür boyuz İmmihan Analarla Derviş Amcalarla kesişsinler! Eğer bu satırları okurlarından geçerse İmmihan'ın mezarına'nın ben de ben de başarısızlığı... Ana karnında bir bebeğe alınmadan, hastaları, acısını ve ölümünü bile gizleyip havarına basan Kürt,Türk farketmez tüm günlerinin ana ayak öpüyorum. Ömür boyuz İmmihan Analarla Derviş Amcalarla kesişsinler! Eğer bu satırları okurlarından geçerse İmmihan'ın mezarına'nın ben de ben de başarısızlığı... Ana karnında bir bebeğe alınmadan, hastaları, acısını ve ölümünü bile gizleyip havarına basan Kürt,Türk farketmez tüm günlerinin ana ayak öpüyorum. Ömür boyuz İmmihan Analarla Derviş Amcalarla kesişsinler!

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Esmer Ailenin Tek Sarışın çocuğuydu – 56 Yıl Sonra Ş-ok Edici Gerçeği Öğrendi> Fatih Erbakan: Refah Partisi olarak seçime tek başımıza gireceğiz Dil yarası neden olur? Cinsel gücünüzü Arttırmaya Hazır mısınız? Mutfağınızda Bulunması Gereken Mucize Besin!