Anasayfa
20 Aralık 2022 ( 2 izlenme )
Reklamlar

Yargıtay Başsavcılığı, HDP'nin hazine yardımı yapılan hesaplarının incelenmesi ve dondurulmasını istedi

Yargıtay Başsavcılığı, HDP'nin hazine yardımı yapılan hesaplarının incelenmesi ve  dondurulmasını istedi

Habertürk TV'nin Ankara temsilcisi Fevzi Çakır'ın haberine göre Yargıtay Başsavcısı, HDP'nin hazine yardımı yapılan hesaplarının bloke edilerek dondurulmasını istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'yi kapatmaya yönelik olarak 843 sayfalık hazırlanan iddianamede, HDP' nin devletin bölünmez bütünlüğünü ihlal eden eylemlerin odağı haline geldiğini belirterek, 451 partili hakkında siyaset yasağı çağrısında bulundu.

Başsavcılık iddianamesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bölünmez bütünlüğünün ve HDP'nin kalıcı olarak kapatılmasının toplumun huzur ve güvenliği için yasal bir zorunluluk hale geldiğini belirtti Partinin kalıcı olarak kapatılması ve mali yardımların tamamen geri çekilmesi çağrıları da yapıldı.

İddianamenin 21 Haziran 2021'de Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından yargılama resmen başladı. HDP, esasa ilişkin savunmasını tamamlayarak geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi'ne sundu.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin'e 10 Ocak'ta sözlü ifade vermesi için tarih verdi.

10 Ocak'a birkaç gün kala davayla ilgili önemli bir gelişme daha yaşandı. Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi'ne “acil” talebiyle toplantı talebinde bulundu. “HDP'nin terör örgütüyle organik bağı dava sürecinde de olsa devam ediyor. Derhal mali yardım yapılan hesaplar bloke edilmelidir" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ANNESİ KÜÇÜK KIZIN ODASINDA BAKIN NE GÖRDÜ... Meteorolog Prof. Dr. Orhan Şen Türkiye'de kar yağışı için tarih verdi! sıkı durun TEİS: İlaç kıtlığından bunaldık Hapishanede hayatını kaybeden Korgeneral Vural Avar'ın cenazesi bugün toprağa verildi.