Anasayfa
06 Mart 2023 ( 0 izlenme )
Reklamlar

DSÖ Açıkladı: "Covid 19 Araştırmalarından Vazgeçmedik."

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Ghebreyesus, "Son dönemde basında çıkan haberler ve politikacıların yorumlarının aksine, DSÖ'nün Kovid19 salgınının kökenlerini belirleme çabalarından vazgeçmediğini açıklığa kavuşturmak isterim. " dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'de düzenlediği haftalık basın toplantısında, Türkiye ve Suriye'de Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen bölgeleri ziyaret ettikten sonra dün Cenevre'ye döndüğünü ve deprem bölgelerinde gördüğü yıkım ve acılardan dolayı derin üzüntü duyduğunu söyledi. 

Hatay'da çok sayıda binanın yıkıldığını veya hasar gördüğünü anlatan Ghebreyesus, depremin ardından yaşanan büyük yıkıma rağmen Türkiye'nin aynı büyüklükte müdahalelerde bulunduğunu söyledi.

Ghebreyesus, "Depremden sonraki ilk iki haftada 55 binden fazla bakıma muhtaç insan helikopter, ambulans ve araçla Türkiye genelindeki hastanelere nakledildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk günden itibaren depremin en çok etkilediği bölgelerdeki müdahalelere öncülük ediyor."


Ghebreyesus, çok sayıda Sağlık Bakanlığı ekibinin depremin olduğu bölgelere taşındığını anlatarak, ekiplerin sağlık çalışanları ve diğer müdahale ekipleriyle çadırlarda, konteynırlarda ve araçlarda yan yana yaşadıklarını söyledi.

Ghebreyesus, depremin her iki ülkede de benzer acılar yaşattığına dikkat çekerek, hem Türkiye'de hem de Suriye'de sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarından etkilendiğini ifade etti.

Suriye'de insanların karşılaştığı risklerin Türkiye'dekinden daha yüksek olduğuna dikkati çeken Ghebreyesus, her iki taraftaki sağlık çalışanlarının da aynı sıkıntıları yaşadığını ancak Suriye'dekilerin daha az kaynağa sahip olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, Suriye'de 12 yıldır devam eden iç savaşın altyapıyı, evleri ve umutları yok ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Depremden önce de Suriye'de halkın yüzde 90'ı yoksulluk içinde yaşıyordu. Şimdiye kadar Suriye'nin kuzeybatısındaki sağlık tesislerine 200 tondan fazla yardım ulaştırdık."

Ghebreyesus, uluslararası topluma depremin vurduğu Türkiye ve Suriye'ye yardım çağrısında bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Balık Çeşitleri ve Besin Değerlerinde Bilmeniz Gerekenler 13 yaşındaki bu delikanlı sadece 1500 dolarla bir ev inşa etti: bakın kapıyı açınca neler göreceksiniz Anaokulundaki çocuklara inanılmaz işkence! İşte öğretmen ve kuruma yazılan ceza! Kısmetinin ,Rızgının önünün açılması Açılması İçin Okunacak Dualar