Anasayfa
09 Ekim 2019 ( 23232 izlenme )
Reklamlar

İstanbul ve Bir İlimizde Daha Deprem Oldu

Türkiye Suriye’deki terör örgütüne yönelik düzenlenen Barış Pınarı Harekatı’na kilitlenmişken meydana gelen iki deprem haberiyle yine sarsıldı. Günlerdir sallanmaya devam eden Türkiye’de gün geçmiyorki bir deprem haberi gelmesin. Büyük bir depremin beklendiği İstanbul başta olmak üzere bir çok ilimiz diken üstünde durmaya devam ediyor. Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda meydana gelen ve şiddetli hissedilen 5.8 büyüklüğündeki depremin korkusu devam ediyor. Sonrasında meydana gelen artçı depremler sebebiyle deprem psikolojisini atlatamayan İstanbul yine sallandı. İstanbul’u sallayan depremin merkez üssü yine Marmara Denizi ve Silivri açıkları oldu.

Kuzey Anadolu Fay Hattı üstünde meydana geldiği açıklanan deprem ile ilgili ilk bilgiler AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin resmi sitesine eşzamanlı düştü.

Yüzeye yakın noktada gerçekleştiği için yine şiddetli hissedilen deprem sebebiyle vatandaşlar sokağa fırladı. Başta sahil şeridi olmak üzere deprem birçok ilçede ve çevre illerde de hissedildi.

5.8’lik büyük deprem sonrası yüzlerce artçı sarsıntının  yaşandığı Marmara Böölgesi’nde bir deprem daha meydana geldi.

Yaşanan son dakika deprem ile alakalı Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Ve Değerlendirme Merkezi verilerine göre  merkez üssü Silivri açıkları olan 3.1 şiddetinde bir deprem meydana geldiği kaydedildi. Depremin yerin 8.3 kilometre derinlerde yaşandığı bildirildi.

 

BİR DEPREM HABERİ DE DENİZLİ’DEN

Denizli’de 3,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Denizli’de merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 3,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Baskanligi (AFAD), Denizli’nin Bozkurt ilçesinde saat 19.22’de Richter Ölçeği’ne göre 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. 8.69 kilometre derinlikte meydana gelen deprem ilçede hafif şekilde hissedildi. Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, ilçenin 8 Ağustos’ta 6 büyüklüğünde depremi yaşadığını hatırlatarak, bu sarsıntıyla biraz tedirgin olduklarını ancak şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk olmadığını belirtti.

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde 8 Ağustos’ta meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde köylerde bazı binalar hasar görmüştü.

Deprem uzmanı Hakan Kutoğlu’ndan AVM önerisi: Acısına da ortak olacaklar

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Doğal Afetler ve Alınacak Önlemler’ konulu panelde ” İstanbul’da binlerce AVM var. Bu rantı aldılarsa bu insanların acısına da ortak olacaklar” ifadelerini kullandı.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, olası büyük depremde AVM’lerin yüzde 90’ının ayakta kalacağını iddia ederek “Japonlar deprem olduğunda açık alanda mı toplanıyor? Güçlü binalara giriyorlar. Güçlü binalara giriyorlar. Depremde AVM’lerin yüzde 90’ı ayakta kalacak. İstanbul’da binlerce AVM var. Bu rantı aldılarsa bu insanların acısına da ortak olacaklar” dedi.

Belediye Meclis Salonunda halka açık yapılan panele Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Jeofizik Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Afet Yönetimi Uzmanı Özden Işık ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday konuşmacı olarak katıldı. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın ev sahipliğinde yapılan panele vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yalova Valisi Muammer Erol’un da katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Başkan Salman, halkın doğru bilgilendirilmesi, afet anında neler yapması gerektiğini, depreme ne kadar hazır olunduğunu görmek amacıyla panel düzenlendiğini söyledi.

‘5.8’LİK DEPREM STRES ARTIŞINA NEDEN OLDU’
Kuzey Anadolu Fayı’nın kırıla kırıla Marmara Denizi’ne kadar geldiğini kaydeden Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Kuzey Anadolu Fayı’nın bir kırılma sistematiği olduğunu söyledi.

Kutoğlu, “Marmara Denizi içerisinde deprem olacak. Burada sorulması gereken bu ne zaman olacak? Olduğunda biz buna hazır olacak mıyız? Soru bu olmalı. 1999 yılında deprem oldu. 20 sene boyunca deprem sonrası faaliyetler için hakikaten büyük yol kat ettik ama zarar azaltma noktasında açıkçası hiçbir şey yaptığımızı söyleyemeyiz.

Dünyada zarar azaltma noktasında büyük çalışmalar yapılıyor ama ne yazık ki bizler kulağımızın üzerine yatıyoruz. Bu hiç hoş bir olay değil. Marmara Denizi içerisinde 5.8’lik deprem olunca biz depremi hatırladık.

Umulan, beklenen büyük depremi bu durum daha erkene çeker mi? Evet tarihini veremiyoruz ama bir depremin meydana gelebilmesi için kırılmak için yeterli enerjiyi yeterli hareketi kat etmesi lazım. Mesela bu bölge yılda 2.3 santimetre hareket ediyor.

Fayın kırılması için 5 metre kayması gerekiyorsa, bu 200 yılda gerçekleşir ama bu 5.8’lik deprem bunu biraz daha yakına çekti. Jeofizikte stres transferi diye bir hesaplama var. 5.8’lik depremin stres transferi de burada önümüzde. İstanbul’a doğru ve aşağı Güneye doğru ve doğu-batı yönünde stres artışına neden oldu. Beklenen ana kola artış getirdi” dedi.

“AVM’LERİN YÜZDE 90’I AYAKTA KALACAK”
Olası büyük depremde büyük alışveriş merkezlerinin ayakta kalacağını söyleyen Kutoğlu, AVM’lerin vatandaşlara büyük depremde açık olması gerektiğini dile getirdi.

Kutoğlu, “Deprem yazın mı olacak? Neden deprem toplanma alanları açık alanda park ve bahçelerde? En güçlü binalarımız neresi? AVM’lerin yüzde 90’ı ayakta kalacak. Kusura bakmasınlar bizim yeşil alanımızı imara açtılarsa bizim en güçlü binalarımız AVM’ler. AVM’lerin otoparklarını boşaltacaksınız, oraların her birini yatacak konaklayacak yerler koyacaksınız.

Kusura bakmasınlar marketleri de vatandaşlara yiyecek servisi yapacaklar. Japonlar deprem olduğunda açık alanda mı toplanıyor? Güçlü binalara giriyorlar. İstanbul’da binlerce AVM var. Kaç tane insanı misafir edebilirler? Bu rantı aldılarsa bu insanların acısına da ortak olacaklar” diye konuştu.

DASK’A ÖNERİDE BULUNDU
Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) da öneride bulunan Kutoğlu, “Yıkılabilir tehlikeli alanlar belirlensin, devlet binaların rayiç bedellerini belirlesin, bunları rayiç bedel üzerinden kamulaştırsın, bu binaların alım satımı kiralaması yasaklansın.

DASK bunların bedellerini ödesin ve insanları yeni binalara yerleştirsin. O rayiç bedelle aldığı yerleri de, çürük binaları yıksın üç dört katlı otopark yapsın, ticaret alanı yapsın ve parası da DASK’a kalsın. Alan karlı satan karlı olur. Ben sesli düşündüm. Çözüm önerim bu” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yemek Yedikten Sonra Yapmamanız Gereken 5 Şey.. -Bu Karışımdan 1 Kâse Yiyin Bağırsaklarınız Ter Temiz Olsun- Ben Neden Çıkar?-Yüzdeki Benler Nasıl Giderilir?-Benler İçin Bitkisel Öneriler Evinizin Çiçekler Gibi Kokmasını İsteyenlere Doğal Ev Kokusu Tarifleri